نکات مقاله نویسی(article writing)

نکات مقاله نویسی(article writing)

معمولا دانشجویان کارشناسی ارشد و همچنین عده‌ای از دانشجویان کارشناسی برای نوشتن اولین مقاله مشکل دارند.در واقع هدف و برنامه کلی‌ برای نوشتن مقاله ندارند،که کمی‌ طبیعی‌ به نظر می‌رسد زیرا برخلاف مسائل دیگر مربوط به اپلای‌ اطلاعات کمی‌ در این زمینه وجود دارد.متاسفانه بعضا مشاهده شده همه اساتید اطلاعات لازم در این زمینه را ندارند.
نکات بسیاری در نوشتن مقاله وجود دارد که مسلما از فرمول خاصی‌ پیروی نمی کند اما به هر حال نکات زیر برای شروع دانشجویانی که دید کلی‌ ندارند (برای همه رشته ها) مفید خواهد بود:

نکات مهم در انتخاب عنوان مقاله

معیارهای نویسندگی

کمیته بین المللی سردبیران مجلات پزشکی (ICMJE  ) ، نویسنده مقاله را چنین تعریف می‌کند: «کسی که در یک مقاله منتشر شده سهمی ‌اساسی از لحاظ فکری داشته باشد».
این کمیته موارد زیر را به عنوان معیارهای نویسندگی (authorship criteria  ) ذکر می‌کند:
داشتن سهمی ‌اساسی در ایده و طرح مطالعه یا جمع‌آوری داده‌ها یا تجزیه و تحلیل داده‌ها
تهیه دست نوشته مقاله یا بازنگری منتقدانه مقاله از لحاظ محتویات مهم
تأیید نهایی نسخه‌ای که قرار است چاپ شود.
این معیارها به نام معیارهای ونکوور (Vancouver criteria  ) معروف است. توجه کنید که وجود هر سه معیار به صورت همزمان ضروری است. در معیار اول تنها وجود یکی از سه مورد مذکور مشتمل بر مشارکت در ایده یا جمع‌آوری داده‌ها یا آنالیز داده‌ها کفایت می‌کند. اما عملاً در بسیاری از مقالات، لحاظ کردن این معیارها ساده نیست. مثلا در مطالعات چند مرکزی (multi-center  ) که هر مرکز بخشی از اجرای طرح را عهده‌دار است تهیه فهرست نویسندگان براساس معیارهای ونکوور دشوار به نظر می‌رسد.
برخی مجلات مانند Journal of American Medical Association- JAMA لازم می‌دانند که نویسندگان فرمهای مخصوصی را که در آنها معیارهای ونکوور مطرح شده است پر کنند تا بدین ترتیب در مورد احراز این معیارها توسط هر یک از نویسندگان اطمینان حاصل شود. بعضی دیگر از مجلات مانند BMJ -British Medical Journl و Lancet از هر یک از نویسندگان میخواهند که به طور دقیق سهم خود را در مقاله مشخص نمایند. اخیراً بنحو روز افزونی در مطالعات چند‌مرکزی نویسندگی مقاله به یک گروه نسبت داده می‌شود. در چنین مطالعاتی نیز آن دسته از افراد گروه که نامشان به عنوان نویسندگان مقاله ذکر می‌شود، باید معیارهای ونکوور را دارا باشند.
لازم به تأکید است که تنها فراهم کردن منابع مالی و امکانات مطالعه، جمع آوری داده‌ها یا نظارت کلی بر گروه تحقیقاتی، توجیهی برای نویسنده بودن نمی‌باشد.

ترتیب نویسندگان

نویسنده اول معمولاً همان کسی است که نسخه اولیه مقاله را البته با مشورت با سایر نویسندگان می‌نویسد. نویسنده اول همچنین مسؤول تجزیه و تحلیل داده‌ها یا نظارت بر آن است و باید از درستی داده‌ها و تفسیر نتایج اطمینان حاصل کند. نویسنده آخر معمولاً محقق ارشد گروه است (برخلاف آنچه در کشور ما معمول است) و غالباً همان کسی است که ایده اولیه مطالعه را مطرح کرده است. در فاصله بین نام نویسنده اول و آخر، نام سایر نویسندگان به ترتیب کاهش سهمشان ذکر می‌شود.
لازم به ذکر است که یک قانون فراگیر یا توافق عمومی در مورد ترتیب نام نویسنده‌ها وجود ندارد. به عنوان مثال در برخی مقالات، نویسنده آخر ممکن است کمترین نقش را داشته باشد و در بعضی مقالات نویسنده آخر ممکن است محقق ارشد گروه باشد. لذا همیشه از روی ترتیب نام نویسندگان نمی‌توان به سهم آنها در مقاله پی برد.
به هر حال ترتیب نام نویسندگان باید حاصل تصمیم جمعی آنها باشد. یکی از نویسندگان نیز باید به عنوان نویسنده مسؤول مکاتبات مشخص شود. این نویسنده، مسؤول ارتباط با مجله، پاسخگویی به درخواست‌های مربوط به نسخه چاپی مقاله و ارتباط با سایر پژوهشگران می‌باشد.
هر کدام از نویسندگان صرفنظر از ترتیب اسامی ‌باید قادر به ارائه نتایج، دفاع از تفسیر آن و بحث پیرامون محدودیت‌های مطالعه باشند. در واقع یکایک نویسندگان به لحاظ علمی ‌و اخلاقی در مورد محتوای مقاله مسؤول هستند.
یک روش عادلانه، تعیین سهم هر یک از نویسندگان (author’s contribution  ) در مقاله به صورت واضح و مشخص است. بسیاری از مجلات فرمی را برای نویسنده مسؤول مکاتبات می‌فرستند که درآن باید نقش هر یک از نویسندگان در مراحل مختلف انجام مطالعه و آماده‌سازی مقاله تعیین گردد. بدین ترتیب مشخص می‌شود که کدام نویسنده یا نویسندگان در طراحی مطالعه، جمع آوری داده‌ها، آنالیز آماری، تفسیر داده‌ها، آماده سازی دست نوشته مقاله، مرور متون و… نقش داشته‌اند. لذا در بسیاری از مقالات قسمتی تحت عنوان author’s contribution نیز به چشم میخورد.

چکیده

واژگان کلیدی

معمولاً در پایان چکیده، ۳ تا ۱۰ واژه یا عبارت کوتاه کلیدی در ارتباط با موضوع اصلی مقاله ذکر می‌شود.
استفاده از این واژه‌های استاندارد به شما اطمینان می‌بخشد که مقاله شما در پایگاه‌های الکترونیک به درستی نمایه خواهد شد و سایر محققین به آسانی می‌توانند مقاله شما را بیابند

مقدمه

روشها (Methods)

در بخش مواد و روشها باید به سوالات زیر پاسخ داده شود
چه نوع مطالعه ای انجام شده (study design)
چه کسانی و در چه شرایطی مورد مطالعه قرار گرفته اند (subjects and setting)
آنچه مورد اندازه گیری قرار گرفته (measurements )
چگونه داده ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند (analysis)
بخش روشها و یافته ها با هم ارتباطی متقابل دارند. بدین ترتیب که اگر مطلبی را در بخش یافته ها ذکر کنید باید در بخش روشها توضیح داده باشید که چگونه آن را اندازه گرفته اید. به همین ترتیب، اگر مطلبی را در بخش روشها بیاورید، یافته های مربوط به آن را باید در بخش یافته ها ارائه کنید
در بخش  روشها برای بیان سازمان یافته تر مطالب میتوانید از عناوین مجزا استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *