پیشرفت مضاعف در خارج از کشور

چرا ادامه تحصیل در خارج از کشور…؟

آیا تا به حال این سوال را از خود پرسیده اید؟؟ کشور عزیزمان ایران با وجود منابع بزرگ نفتی و گازی نیازمند افرادی با تخصص بالا و کار آمد می باشد تا بتواند بر خلاف جهت رودخانه خروشان تحریم های اقتصادی خصمانه ای که مانع پیشرف صنعت نفت میشود به جلو حرکت کند. به همین دلیل تحصیل در کشورهایی که دارای پیش زمینه نفتی بوده و برترین دانشکده های مهندسی نفت را در خود جای داده اند بهترین موقعیت برای کسب علم و تجربه های نو در جهت یاری رسانی به اعتلای همه جانبه صنعت عظیم نفت کشور عزیزمان است. از سوی دیگر متخصصین زیادی به این امر اذعان دارند که تحصیل و فعالیت در سرزمینی جز سرزمین مادری فرد، به رشد فکری و افزایش تجربه و آگاهی افراد می افزاید. از این روی در این بخش به معرفی برخی دانشگاه های برتر که دارای رشته مهندسی نفت بوده میپردازیم و نحوه اخذ پذیرش، هزینه تحصیل در آن کشورها و نکات مفیدی را که ممکن است هر فرد علاقه مند اما غیرآگاهی که با دانستن آنها بتواند به علایق خود برسد را بیان می نمائیم.

برای بسیاری از دانشجویان مشتاق به تحصیل در خارج از کشور، مسائل اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است و چه بسا دانشجویانی که به‌خاطر هزینه‌های زیاد دانشگاه‌ها از ادامه تحصیل منصرف شوند. باید به این نکته اشاره کنیم که هر جند بیشتر دانشگاه‌های دنیا شهریه‌های زیادی دریافت می‌کنند، اما در برخی از کشورها هم امکان تحصیل رایگان یا با هزینه کم وجود دارد. در این مقاله ابتدا به معرفی برترین دانشگاه ها پرداخته، و سپس به معرفی کشورهایی که امکان تحصیل رایگان یا با هزینه اندک را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند، می‌پردازیم.

معرفی شاخص ترین دانشگاه های مهندسی نفت در جهان

دانشگاه‌های معتبر آمریکا در رشته مهندسی نفت:

 نام دانشگاه

سایت

University of Texas Austin http://www.pge.utexas.edu/
Stanford University https://pangea.stanford.edu/departments/ere/
Texas A&M University http://www.pe.tamu.edu/
University of Tulsa http://www.pe.utulsa.edu/contact_info.stm
Colorado School of Mines http://petroleum.mines.edu/
Pennsylvania State University http://www.eme.psu.edu/pnge/career
University of Oklahoma http://mpge.ou.edu/
Louisiana State University Baton Rouge http://www.pete.lsu.edu/
University of Southern California http://gapp.usc.edu/graduate-programs/masters/petroleum-engineering
New Mexico Institute of Mining and Technology http://infohost.nmt.edu/~petro/
Texas Tech University http://www.depts.ttu.edu/pe/
University of Kansas http://www.cpe.engr.ku.edu/
West Virginia University http://www.pnge.statler.wvu.edu/
University of Louisiana at Lafayette http://petroleum.louisiana.edu/

دانشگاه‌های معتبر کانادا در رشته مهندسی نفت:

 نام دانشگاه

سایت

University of Calgary http://schulich.ucalgary.ca/chemical/
University of Alberta http://www.civil.engineering.ualberta.ca/
University of Waterloo https://uwaterloo.ca/chemical-engineering/
Memorial University http://www.engr.mun.ca/graduate/course/masc_oil.php
Dalhousie University https://www.dal.ca/academics/graduate_programs/petroleum-engineering.html

دانشگاه‌های معتبر اروپا در رشته مهندسی نفت:

کشور

نام دانشگاه

سایت

نروژ Norwegian University of Science and Technology (NTNU) http://www.ntnu.edu/ipt
نروژ University of Stavanger http://www.uis.no/category.php?categoryID=9707
انگلستان Imperial College London http://www3.imperial.ac.uk/earthscienceandengineering
اسکاتلند Heriot-Watt University http://www.pet.hw.ac.uk/
اتریش University of Leoben http://www.unileoben.ac.at/content/view/18/388/lang,en/
اوکراین Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas http://www.lnu.edu.ua/indexe.html
هلند Delft University of Technology http://www.petro.citg.tudelft.nl/
روسیه Gubkin Russian State University of Oil and Gas http://www.gubkin.ru/en

دانشگاه‌های معتبر استرالیا در رشته مهندسی نفت:

 نام دانشگاه

سایت

The University of Adelaide http://asp.adelaide.edu.au/programs/petroleum/
Curtin University http://petroleum.curtin.edu.au/
The University of New South Wales http://www.petrol.unsw.edu.au/
دانشگاه‌هایی که ما در آن‌ها تحصیل کرده‌ایم، با امروز و فردای زندگی شغلی ما پیوند خورده‌اند. در این بخش با بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته‌های مهندسی نفت و گاز در قاره اروپا آشنا می‌شویم.
 1.  دانشگاه آبردین

  شهر آبردین در نزدیکی میدان های نفتی دریای شمال، یکی از شهرهای برتر صنعت نفت و گاز در دنیا است. در سال های آینده، همچنان این شهر موقعیت خود را به دلیل دارا بودن کارکنان مستعد، دانش و تجربه مردان و زنان متخصص در صنعت نفت حفظ خواهد کرد.
  دانشگاه آبردین تنها دانشگاه اسکاتلند است که رشته مهندسی نفت و گاز را به دانشجویان ارایه می کند. سایر رشته های مهندسی نیز در این دانشگاه تدریس می شود. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نفت و گاز و رشته مهندسی زیردریا نیز در این دانشگاه فراهم شده است.

  ۲. دانشگاه آی اف پی انرجیز نوویلیز

  این دانشگاه فرانسوی از تجهیزات و امکانات آموزشی و پژوهشی قابل توجهی برخوردار است. این تجهیزات یکی از پیش نیازهای تخصص و عملکرد مناسب آموزشی دانشجویان است. سال هاست که این دانشگاه پیشرفته ترین پروژه های پژوهشی را طراحی و اجرا می کند.
  این دانشگاه در بخش انرژی های فسیلی و انرژی های نو نیز فعال بوده و در آن رشته هایی نظیر کارایی انرژی، سوخت های زیستی و فناوری های انرژی های نو تدریس می شود. وویس چاوین برنده جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۰۵ میلادی از اساتید این دانشگاه است. این دانشگاه پویا با رویکرد اثربخش آموزشی خود توانسته است امکان بورسیه برای ۸۰ درصد فارغ التحصیلان خود را در ۵۰ شرکت فرانسوی و خارجی فراهم کند.

  ۳. دانشگاه فناوری دلفت

  این دانشگاه بزرگترین دانشگاه فنی کشور هلند بوده و در بسیاری از شاخه‌های علمی جز دانشگاه‌های برتر دنیا محسوب می شود.

  ۴. دانشگاه مونتانونیورسیتات لیوبین

  بخش مهندسی نفت در این دانشگاه اتریشی یکی از بهترین دانشگاه های فعال در صنعت نفت و گاز قاره اروپا است. این دانشکده از بخش فعال پژوهشی و نسبت کم تعداد دانشجو به استاد سود می برد.
  گفتنی است که این دانشگاه دارای شرکای تجاری بزرگی بوده و شرکت های بزرگ صنعت نفت از خدمات این دانشگاه بهره می برند. اکثر دانش آموختگان این دانشگاه از بورسیه های شرکت های نفتی بهره مند می شوند.

  ۵. دانشگاه استاوانگر

  این دانشگاه نروژی یکی از بهترین مکان های تحصیل در رشته مهندسی نفت محسوب می شود. نروژ از کشورهای پیشرو در صنعت نفت به شمار می رود. این دانشگاه بیش از ۱۰۰۰۰ دانشجو دارد و ۱۰ درصد آنها خارجی هستند. ۲۶ شرکت بزرگ نفتی در اطراف این دانشگاه دارای شعبه هستند. در این دانشگاه رشته های مختلف مربوط به صنعت نفت تدریس شده و با حمایت دولت نروژ، دانشگاه استاوانگر به کانون توسعه فناوری های افزایش ضریب بازیافت و پژوهش در مورد آن تبدیل شده است.

  ۶. دانشگاه مهندسی نفت هریوت وات

  این دانشگاه در جزیره بریتانیا از جایگاه پژوهشی و فنی بالایی برخوردار است. امکانات این دانشگاه نیز در سطح بالایی بوده و جوایز مختلفی را کسب کرده است.

  ۷. امپریال کالج لندن

  این کالج در لندن قرار دارد و دوره های یک تا دو ساله مهندسی نفت برگزار می کند. دانش آموختگان این دانشگاه از تخصص بالایی برخوردار بوده و از دیرباز ارتباط گسترده ای با شرکت های بزرگ نفتی دارد.

  ۸. دانشگاه علوم و فناوری نروژ

  مهندسان نروژی با دانش، تخصص و تجربه در دنیا شناخته می شوند و تعداد زیاد دانشگاه های نروژی در این فهرست، چندان عجیب نیست. ۱۰ درصد دانشحویان این دانشگاه، خارجی بوده و آموزش زبان نروژی یکی از پیش نیازهای تحصیل در این دانشگاه محسوب می شود.

  ۹. دانشگاه روبرت گوردن

  این دانشگاه در شهر آبردین اسکاتلند قرار دارد و یکی از دانشگاه های مدرن و پیشروی این کشور محسوب می شود.

  ۱۰. دانشگاه فنی اسکاتلند

  این دانشگاه در بخش علوم فنی طبیعی فعالیت دارد. سال هاست که متخصصان این دانشگاه به دنبال یافتن راه هایی برای برداشت بیشتر نفت از میادین هیدروکربوری هستند.

  ۱۱. دانشگاه فنی کرت

  این دانشگاه از سابقه فنی چشمگیر و روابط گسترده صنعتی برخوردار است.

  ۱۲. دانشگاه لیدز

  سال هاست که شرکت های نفتی شل، بی پی، آپاچی و توتال به دنبال جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. سطح بالای علمی این دانشگاه از عوامل این رویکرد است.

حال که با دانشگاه های معتبر نفت و گاز جهان آشنا شدیم به سراغ کشور هایی میرویم که در آنها تحصیل ارزان تر و یا حتی رایگان است.

با توجه به هزینه‌های رو به افزایش دانشگاه‌ها در بسیاری از نقاط جهان، ممکن است فکر تحصیل رایگان به ذهن برخی افراد خطور کند. ممکن است برای این افراد تحصیل و اخذ مدرک رسمی دانشگاهی در کشور خود یا در کشورهای دیگر، بدون در اختیار داشتن بودجه‌ای قابل توجه امکان‌پذیر نباشد. اگر هر دانشجوی مشتاق به تحصیل بداند که داشتن بودجه مورد نیاز برای تحصیل، یک امر ضروری نیست، بسیار خوشحال خواهد شد. در واقع کشورهای زیادی در سراسر جهان وجود دارند که دانشجویان خارجی را بدون هیچ هزینه‌ای و یا با هزینه‌ای بسیار مقرون به صرفه می‌پذیرند. فقط لازم است که آن‌ها را شناخته و شرایط تحصیل در این دانشگاه‌ها را بدانیم.
در ادامه فهرست کشورهایی که دوره‌های تحصیلی بدون شهریه یا با شهریه کم ارائه می‌دهند را با جزئیات بیشتر در مورد شرایط آن‌ها شرح می‌دهیم.

تحصیل در آلمان

به نظر می‌رسد علاقه به تحصیل در کشور آلمان در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. این موضوع بیشتر به دلیل این واقعیت است که هیچ یک از دانشگاه‌های دولتی آلمان شهریه‌ای برای تحصیل، چه برای دانشجویان آلمانی و چه برای دانشجویان بین‌المللی بدون توجه به ملیت آن‌ها، دریافت نمی‌کنند؛ تنها هزینه اندکی در حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو برای پوشش هزینه‌های اجرایی از دانشجو اخذ می‌شود.

این هزینه تحصیلی اندک، همراه با اقتصاد قوی و نظام آموزش عالی فوق‌العاده آلمان، باعث می‌شوند که چشم‌انداز تحصیل رایگان در آلمان برای دانشجویان و خانواده آن‌ها در سراسر جهان بسیار جذاب جلوه کند. در واقع در گزارش اخیر HSBC راجع به ارزش تحصیلات، از دیدگاه والدینی که در نظرسنجی شرکت کردند، کشور آلمان از نظر کیفیت تحصیل در بین پنج کشور برتر جهان قرار دارد. بیش از ۴۰ دانشگاه در کشور آلمان در بین کشورهای برتر در رتبه‌بندی QS دانشگاه‌های جهان قرار دارند (البته بعد از آمریکا و انگلستان) و در این میان دانشگاه فنی مونیخ بالاترین مکان را به خود اختصاص داده است.

با این وجود، اخیراً نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه تحصیل رایگان در آلمان برای بسیاری، دیگر امکان‌پذیر نیست. دولت Baden-Wurttemberg در جنوب غربی آلمان به تازگی برنامه‌ای برای برقراری دوباره شهریه برای دانشجویان غیر اروپایی از پاییز ۲۰۱۷ اعلام کرده است. به این معنی که دانشجویان غیر اروپایی موظف به پرداخت شهریه‌ای در حدود ۱۵۰۰ یورو (۱۶۰۰ دلار) در هر ترم تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی از قبیل دانشگاه هایدلبرگ هستند.

اگر در یافتن یک دانشگاه که تحصیل رایگان داشته باشد، موفق شده باشید، با این وجود برای هزینه‌های زندگی همچنان نیاز به بودجه دارید. برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان، باید ثابت شود که برای مخارج زندگی در آلمان به ازای هر سال در حدود ۸۷۰۰ یورو (یا تقریباً ۹۲۳۰ دلار آمریکا) سرمایه دارید.

دو شهر مونیخ و برلین برترین شهرهای آلمان برای تحصیل هستند که در رتبه بندی QS بهترین شهرهای دانشجویی ۲۰۱۶ به عنوان مقرون به صرفه‌ترین شهرها رتبه گرفتند.

تحصیل در شبه جزیره اسکاندیناوی (کشورهای شمال اروپا و اقیانوس اطلس)

کشورهای اروپای شمالی که با نام کشورهای اسکاندیناوی نیز شناخته می‌شوند، به دلیل کیفیت بالای زندگی در آن‌ها و داشتن طبیعت زیبا و خیره‌کننده و سیاست لیبرال، شهرت زیادی دارند. این کشورها برخی از قوی‌ترین سیستم‌های آموزش عالی را در جهان دارند. کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد همگی از امکان تحصیل رایگان و یا با هزینه کم برخوردار هستند.

در نروژ، تحصیل در دانشگاه برای همه دانشجویان، صرف نظر از ملیت یا مقطع تحصیلی آن‌ها، رایگان است. بیشتر دوره‌های آموزشی مقطع کارشناسی فقط به زبان نروژی تدریس می‌شوند و دانشجویان بین‌المللی برای ورود به این دوره‌ها باید ثابت کنند که به زبان نروژی مسلط هستند. در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، تدریس به زبان انگلیسی به مراتب شایع‌تر از زبان نروژی است و همچنان امکان تحصیل رایگان نیز وجود دارد.

دانشگاه‌های دانمارک و سوئد دوره‌های تحصیلی رایگان خود را تنها برای دانشجویان اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس در نظر می‌گیرند. بدین معنی که دانشجویانی که اهل این دو منطقه نباشند، باید برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه بپردازند. تحصیل در مقطع دکترا در هر دو کشور دانمارک و سوئد کاملاً رایگان است و دانشجویان دکترا این شانش را دارند که بدون پرداخت شهریه و با دریافت حقوق به تحصیل بپردازند. در دانشگاه‌های فنلاند به زودی (از پاییز ۲۰۱۷) طرح دریافت شهریه از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اجرا خواهد شد. این شهریه در حدود ۱۵۰۰ یورو (یا ۱۶۰۰ دلار آمریکا)  برای هر سال تحصیلی است.

در دو کشور دانمارک و سوئد، شهریه دانشجویان بین‌المللی در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است. در دانمارک شهریه دانشگاه برای یک سال تحصیلی از ۴۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ کرون دانمارک (تقریباً ۶۴۲۰ تا ۱۷۱۱۵ دلار آمریکا) متفاوت است. در حالی‌که در سوئد شهریه یک سال تحصیلی از ۸۰۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰۰ کرون سوئد (تقریباً ۸۷۳۰ تا ۱۵۲۷۰ دلار آمریکا) تعیین شده است.

در ایسلند، در هیچ کدام از چهار دانشگاه دولتی آن، شهریه‌ای دریافت نمی‌شود و تنها با پرداخت هزینه ثبت‌نام سالیانه ۴۰۰ یورو (تقریباً ۴۲۵ دلار آمریکا)  دانشجویان می‌توانند به تحصیل بپردازند.

اما در مورد هزینه‌های زندگی هم باید اندیشید. نکته‌ای که وجود دارد این است که هزینه زندگی در شمال اروپا از جمله بالاترین هزینه‌ها درمیان کشورهای اروپایی است. این موضوع تا حد زیادی به اقتصاد سالم منطقه و قدرت پول کشورهای اروپای شمالی برمی‌گردد. لذا پرداخت هزینه بیشتری برای زندگی وقتی خیابان‌ها تمیز هستند و مردم احساس خوشحالی می‌کنند، خیلی بد به نظر نمی‌رسد. کپنهاگ، هلسینکی، اسلو و استکهلم، چهار پایتخت اسکاندیناوی در میان برترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارند.

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا مزایای بسیاری را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. با توجه به این که کانادا کشوری انگلیسی زبان است و بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان را در خود جای داده است، یکی از برترین کشورهای پذیرنده دانشجویان خارجی است.

گرفتن ویزای دانشجویی در کانادا و همچنین پذیرش در دانشگاه‌های کانادا مسئله سخت و پیچیده‌ای نیست. لذا دلیلی برای نگرانی در مورد تحصیل در کانادا از این نظر وجود ندارد. نکات زیر بخش قابل توجهی از اطلاعات لازم برای تحصیل در کانادا را به شما می‌دهد.

دانشگاه‌های کانادایی مانند تورنتو، مونترال، ونکوور، اتاوا و کبک، بیشتر دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند. دانشجویان در این شهرها نه تنها به همه آموزش‌ها در سطح جهانی دسترسی دارند، بلکه از یک زندگی دانشجویی غنی و پویا برخوردار هستند.

دانشگاه‌های برتر کانادا شاملدانشگاه کلگری، دانشگاه آتباسکا، مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه سلطنتی، دانشگاه وینیپگ، دانشگاه بریتیش کلمبیا و مرکز مطالعاتی دانشگاه یورک می‌شود.

مزایای تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور علاوه بر جذاب بودن، مزایای زیادی دارد. کارشناسان آموزش عالی از اقصی نقاط جهان، مزایای تحصیل در خارج از کشور را این‌گونه بر می‌شمارند: تجربه زندگی در یک مرکز جهانی، توسعه مهارت‌های زبان از طریق شرکت کردن در یک تجربه بین‌المللی و همچنین فاکتورهای کلیدی دیگری که می‌توانند در هنگام انتخاب محل تحصیل مفید باشند. در این بخش با ۸ مورد از مزایای تحصیل در خارج آشنا می‌شوید.

فرهنگی جدید را تجربه می‌کنید

دی روچ، مدیر گروه و بازاریابی اروپا در گروه تحصیلی Navitas، اعتقاد دارد که هیچ چیز به اندازه تجربه همه‌جانبه‌ای که شما هنگام تحصیل در خارج از کشور به دست می‌آورید نمی‌ارزد. به گفته‌ او:

بهترین راه برای شناختن فرهنگی دیگر، غرق کردن خود در آن فرهنگ است و شما تنها هنگامی می‌توانید به این هدف برسید که در آن کشور زندگی کنید. هنگامی که شما کار می‌کنید، تعطیلات یا تجربه‌های سفر شما به خارج از کشور، نهایتا دو تا چهار هفته در هر سال طول می‌کشد، بنابراین تحصیل در خارج از کشور، فرصت بی‌نظیری را برای اقامت در یک کشور و فراگرفتن همه چیز در مورد آن، ایجاد می‌کند.

الیزابت دلفرس، دستیار مدیر پذیرش و مدیر برنامه‌های فارغ التحصیلی در دانشکده حقوق تولان، اذعان دارد که اگر شما تحصیلات کارشناسی را در کشور خود گذرانده‌اید، دوره کارشناسی ارشد می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای آموختن تجربه‌ای بین المللی باشد:

دانشجویان، غالبا مدرک کارشناسی ارشد را از یک دانشگاه خارج از کشور محل زندگی خود اخذ می کنند تا تجربه فرهنگی منحصر به فردی  را در مسیر یافتن مهارت‌های جدید کسب کنند.

از سرتاسر جهان دوست پیدا می‌کنید

ممکن است دانشگاهی که برای تحصیلات بین‌المللی خود انتخاب می‌کنید، دانشجویانی از آن ناحیه یا سایر مناطق جهان داشته باشد. اگر بتوانید از این فرصت به خوبی استفاده کنید، می‌توانید از دوران تحصیل خود، دوستی‌هایی پایدار با مردمی از کشورهای مختلف ایجاد کنید، که این موضوع برای سفرهایی که در آینده خواهید داشت عالی است و همچنین می‌تواند مبنایی خوب برای ایجاد یک شبکه بین‌المللی حرفه‌ای باشد.

به گفته دلفرس:

وقت صرف کردن برای تحصیل در خارج از کشور، می‌تواند فرصتی عالی برای ایجاد برخوردهای جدید و روابط ارزشمند با دوستانی در سرتاسر جهان ایجاد کند.

پروفسور کیمبرلی هاچینگر، مدیر برنامه‌های کارشناسی ارشد در روابط بین‌الملل در دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE)، می‌گوید:

با عضویت در یک جامعه دانشگاهی متنوع بین المللی، می‌توانید کیفیت یادگیری خود را ارتقا دهید، زیرا فرصت دارید تا طیف گسترده‌ای از عقاید و تخصص‌ها را در اختیار داشته باشید.

به معنای واقعی کلمه، مستقل می‌شوید

تجربه‌ دانشگاه، برای اغلب دانشجویان جدید، مسیری در جهت به‌دست آوردن استقلال است؛ اما استقلالی که به‌ واسطه‌ تحصیل در خارج از کشور به دست می‌آید، تلاش بیشتری می‌طلبد و بیشتر قابل توجه است و باعث می‌شود دانشجویان، خود را به عنوان افراد حقیقی و مستقل ارتقا دهند.

دی روچ می‌گوید:

واضح است که در هنگام تحصیل در خارج، شما مجبور هستید با کاستی‌های خود مقابله کنید، از خودتان مراقبت کنید و امور خود را برنامه‌ریزی کنید.

شیوه تفکر خود را تغییر می‌دهید

ممکن است تحصیل در خارج از کشور، دیدگاه شما نسبت به بسیاری از مسایلی که تا به‌حال قدر آن‌ها را نمی‌دانستید، مثبت کند. سارا هان، عضو گروه همکاری بین المللی در شورای آموزش دانشگاه می‌گوید:

تحصیل در خارج از کشور، فرصتی برای توسعه دیدگاه ایجاد می‌کند و کمک می‌کند تا فرد، مشکلات را با دیدی گسترده درک و تجزیه و تحلیل کند. علاوه بر این، تجربه زندگی بلندمدت در فرهنگ‌های دیگر، کمک می‌کند تا افراد، تفکر عینی‌تری نسبت به خود و سرزمین مادری خود، در راستای تحمل اختلافات و شناسایی و درک تفاوت‌ها به‌دست آورند.

برای حضور در یک محیط کاری بین المللی آماده می‌شوید

لرا ولچ رییس مشاوره کمیسیون فولبرایت آمریکا و بریتانیا درلندن، اعتقاد دارد که تحصیل در خارج از کشور احتمالا برای ارتقای چشم‌اندازهای آینده کاری است:

 کارفرمایان به دنبال فارغ‌التحصیلانی می‌گردند که تجربه‌های بین‌المللی دارند، چه از طریق کار یا از طریق تحصیل در خارج از کشور. امروزه فرصت‌های بیشتری برای تحصیل و کار در خارج از کشور یا اقامت و کار کردن پس از آن، وجود دارد. هر کسی که در رزومه‌ خود سابقه‌ تحصیل در خارج از کشور را داشته باشد، یک مزیت بزرگ برای تحت تاثیر قرار دادن کارفرمایان خواهد داشت.

ابتدایی‌ترین مزیت در این شرایط، این است که به شما موضوعی برای صحبت در یک جلسه مصاحبه خواهد داد، اما در سطح بالاتر اهمیت، می‌تواند به کارفرمای بالقوه شما ثابت کند که توانایی ایستادن روی پای خود را دارید و به همین دلیل شما می‌توانید خود را به خوبی با موقعیت‌های مختلف وفق دهید و نشان می‌دهد که شما دارای مدیریت و ابتکار عمل هستید.

مهارت‌های زبانی خود را ارتقا می‌دهید

برای بسیاری از دانشجویانی که در خارج از کشور خود تحصیل می‌کنند، آموزش دیدن در کشوری دیگر، فرصتی برای ارتقای مهارت‌های زبانی فراهم می‌کند. این موقعیت می‌تواند از طریق تحصیل به زبانی غیر از زبان مادری و یا از طریق یادگیری زبان‌های محلی آن منطقه حاصل شود.

در سرتاسر جهان، تعداد زیادی از دوره‌های تحصیلی به ویژه در سطح تحصیلات تکمیلی، به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. البته تسلط به زبان انگلیسی کاربردهای زیادی در موقعیت‌های مختلف دارد. با تمام این اوصاف، تسلط به هر زبانی به غیر از زبان مادری، نوعی ثروت محسوب می‌شود.

سارا هان اظهار داشت:

مهارت‌های زبانی‌ که به‌واسطه‌ تحصیل در خارج ازکشور حاصل می‌شوند، اغلب اوقات برای دانشجویان و سرزمین مادری‌ آن‌ها، در کوتاه‌مدت و بلندمدت مفید خواهد بود.

در قطب جهانی رشته خود تحصیل می‌کنید

لارن ولچ اشاره می‌کند که ادامه تحصیل در خارج از کشور، فرصتی عالی برای صرف وقت در جایی است که در رشته مورد علاقه شما، به عنوان قطب پیشرو و مرکز آموزش رشته‌ شما شناخته شده است.

در واقع با این شرایط، فرصت‌هایی برای آموختن از کارشناسان مشهور و سخنرانان مهمان خواهید داشت و ممکن است تجربه کاری قابل ملاحظه‌ای نیز به دست آورید. برای مثال، کسانی که در زمینه مسایل مالی تحصیل می‌کنند، می‌توانند توسط قطب‌های مالی‌ همچون نیویورک، لندن یا هنک کنگ جذب شوند. کسانی که به سیاست علاقمند هستند هم ممکن است در دانشگاه‌هایی در واشنگتن دی سی و یا بروکسل به جستجو بپردازند.

دی رچ اشاره می‌کند که برخی کشورها در برخی رشته‌های خاص، بیشتر پیشرو شناخته می‌شوند:

آلمان مترادف پیشرفت در مهندسی و تکنولوژی است و آمریکا در زمینه کسب و کار و مدیریت برنامه‌ها مشهور است. به عنوان مثال می‌توان دانشگاه هاروارد ، ام آی تی یا استنفورد را نام برد. کشور استرالیا برای هنر، طراحی و ورزش مشهور است و کانادا برای فیلد جدید برنامه‌های CO-OP خود بیشتر شناخته شده است.

بیشتر سفر می‌کنید

در نهایت، تحصیل در خارج از کشور، فرصتی برای سفر کردن در سرتاسر جهان فراهم می‌کند. به گفته‌ روچ:

به وضوح شما به دانشگاه یا شهری که در آن تحصیل می‌کنید گره نخورده‌اید. شما زمان و فرصت کافی برای سفر کردن در آن کشور و یا اطراف آن را خواهید داشت. سفر و گشت زدن در کشور، معمولا در تعطیلات و اواخر هفته امکان‌پذیر است و البته با استفاده از کارت دانشجویی قطعاً هزینه‌ کمتری خواهد داشت.

 به زودی مصاحبه با  یکی از موفق ترین دانشجویان کارشناسی ارشد در خصوص نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه هریوت وات